Każde zawody sportowe to sprawdzian swoich umiejętności, a mistrzostwa Europy to szczególnie trudne wyzwanie. Takich wyzwań nie boją się karatecy Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate i od lat regularnie odnoszą sukcesy na tego typu imprezach. Tak było i tym razem.

W miniony weekend w Leżajsku odbyły się Mistrzostwa Europy WKB Karate Kyokushin. W zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników i zawodniczek z 15 krajów, w tym bardzo mocne ekipy z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii i Łotwy. W pierwszym dniu rywalizowali młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy, a drugi dzień należał do seniorów.

Wśród najlepszych karateków starego kontynentu nie zabrakło zawodników SKKK, którzy zarówno w pierwszym jak i drugim dniu dostarczyli nam ogromną dawkę emocji. Najlepiej spisał się aktualny wicemistrz Polski juniorów Olaf Szempliński, który po wygraniu trzech walk zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Europy. Walkę można toczyć na wiele sposobów, Olaf wybrał najskuteczniejsze rozwiązanie i walczył tak, aby sędziowie nie mieli zbyt wiele możliwości do własnej oceny sytuacji. W pierwszej walce nasz zawodnik potrzebował półtorej minuty, aby przeciwnika z Ukrainy posłać na „deski”, w kolejnej Łotysz wprawdzie wytrzymał walkę do końca rundy, lecz przegrał przez wazaari. W finale naprzeciwko naszego mistrza stanął dużo większy zawodnik również z Łotwy, ale Olaf nie dał mu żadnych szans i już w pierwszej minucie zakończył efektownym nokautem nie pozostawiając żadnych złudzeń kto w kategorii +75kg jest najlepszy. W pierwszy dniu zawodów jeszcze jeden zawodnik ze Szczytna stanął na podium. W kategorii młodzik -45kg Aleks Dragun wywalczył brązowy medal. On również stoczył trzy walki, w pierwszej dość łatwo poradził sobie z młodym Ukraińcem, w drugiej znokautował Hiszpana a w trzeciej walce o wejście do finału wyraźnie przegrał z innym Ukraińcem, późniejszym zwycięzcą kategorii. Pozostali nasi reprezentanci mimo wspaniałej postawy na macie otarli się o podium ponieważ wszyscy przegrali walki o wejście do strefy medalowej.

- jeżeli z turnieju odpadają aktualne medalistki mistrzostw Polski, złota i brązowa, to przyczyny mogą być dwie, albo się nie przygotowały do turnieju, albo zawody stały na bardzo wysokim poziomie – komentuje shihan Piotr Zembrzuski – wszyscy bardzo ciężko trenowali i byli znakomicie przygotowani, każdy z nich zostawił serce na macie i jestem dumny z ich postawy, ale poziom tych mistrzostw był bardzo wysoki i chyba zabrakło doświadczenia w międzynarodowych potyczkach oraz trochę przysłowiowego szczęsna.

Niedziela była kolejnym dniem zawodów i rozbudzała kolejne nadzieje na medale. Tym razem do rywalizacji stanęły doświadczone w starciach na arenie międzynarodowej seniorki, Julia Kędzierska i Emilia Gwiazda. I to doświadczenie od początku było widać. Julia Kędzierska zdobyła srebrny medal w kat -55kg, lecz aby tak się stało musiała najpierw pokonać dwie zawodniczki z Ukrainy a następnie stanąć do walki finałowej z multimedalistką mistrzostw Polski i Europy oraz medalistką Mistrzostw Świata Agnieszką Winek z Warszawy. Po remisowej pierwszej rundzie sędziowie zdecydowali o dogrywce, w której chwilę nieuwagi wykorzystała przeciwniczka zadając kopnięcie na głowę i zdobywając wazaari. Po wznowieniu walki wojowniczka ze Szczytna rzuciła się do ataku lecz doświadczona przeciwniczka nie pozwoliła sobie wyrwać prowadzenia, i w ten oto sposób Julia Kędzierska zdobyła swój ósmy medal z mistrzostw Europy, ale pierwszy w kategorii senior. Kolejną naszą reprezentantką była Emilia Gwiazda, która musiała stoczyć dwie walki aby mogła się cieszyć z brązowego medalu mistrzostw Europy w kat +65kg. Pierwszą walkę po dogrywce nieznacznie przegrała, ale w walce o trzecie miejsce wykazała się większą determinacją i nie dała przeciwniczce większych szans.

Cztery medale z Mistrzostw Europy WKB Karate Kyokushin w formule full kontakt bez protektorów to niewątpliwie ogromny sukces zawodników Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate. To wynik długoletniego szkolenia i cierpliwości, które teraz przynoszą wymierne efekty. Niestety nie wszyscy mogli zawiesić na szyi upragniony medal, lecz doświadczenie, które zdobyli jest bezcenne i z całą pewnością będzie procentować w przyszłości. Po mistrzostwach w Leżajsku SKKK może się pochwalić aż 23 medalami zdobytymi na Mistrzostwach Europy. 

Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i trzymamy za kciuki kolejne.